Jesteś na: astma
tel .: 81 537 47 71
 Wiedząc tak wiele o przyczynach astmy i charakterze choroby, nasuwa się odpowiedź na zadane w tytule pytanie. Tak, astma jest chorobą na całe życie. W badaniach naukowych przeprowadzanych wśród pacjentów chorych i takich, u których już nie występują objawy kliniczne dowiedziono, że proces zapalny w ścianie oskrzeli toczy się z jednakową siłą i aktywnością. Obserwuje się stały proces przebudowy ściany oskrzeli (remodeling). Podobne zjawisko obserwuje się w oskrzelach najmłodszych dzieci z grupy ryzyka zachorowania na astmę oskrzelową, u których nie widać jeszcze objawów klinicznych.
 Analizując ilości zgonów z powodu astmy w jej różnych stopniach ciężkości, obserwujemy zaskakujące rezultaty. Ilość zgonów z powodu astmy lekkiej jest bardzo podobna do ilości zgonów w astmie umiarkowanej i ciężkiej. Mamy zatem kolejny dowód na to, że astma w każdej postaci jest niebezpieczna i że zawsze wymaga leczenia.
 Pojawia się wobec tego pytanie, kiedy zacząć prawidłowo leczyć najmłodszych pacjentów, by w przyszłości uchronić ich przed powikłaniami choroby i przed inwalidztwem oddechowym. Dyskusja w gronie specjalistów alergologów i pulmonologów na ten temat trwa. Najnowsze wytyczne światowe jeszcze tego problemu nie analizują, ale myślę, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli zalecenia dotyczące profilaktyki astmy. Lecząc pacjentów z astmą oskrzelową pragniemy osiągnąć cel, jakim jest ich pełna radość życia, spokojny sen, normalne funkcjonowanie w szkole, pracy i w domu, uprawianie sportu oraz spełnione marzenie o dobrym zdrowiu.


                    Lek. med. Ewa Trębas-Pietraś
                    Specjalista alergologii i chorób płuc
                    Ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc
                    WSzS. im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie