Jesteś na: astma
tel .: 81 537 47 71
 Żeby z chorobą walczyć, trzeba ją dobrze rozpoznać, ustalić przyczyny, które ją wywołują i skutecznie leczyć nawet przez całe życie.
 Podstawowym badaniem diagnostycznym w astmie jest badanie spirometryczne, które ocenia przepływy powietrza przez oskrzela oraz mierzy objętość płuc. Stosujemy także próbę odwracalności skurczu oskrzeli po podaniu leku rozszerzającego oskrzela. Kiedy wartości spirometryczne są prawidłowe, możemy zastosować do diagnostyki próbę prowokacyjną z histaminą, metacholiną lub alergenami środowiskowymi.
 Do identyfikacji alergenów służą popularne testy skórne. Jeśli testy są wątpliwe, albo chcemy zakwalifikować pacjenta do immunoterapii, czyli odczulania, wykonujemy badanie swoistych IgE w surowicy krwi. Poszukujemy w tym badaniu przeciwciał przeciwko podejrzanym alergenom i mierzymy ich poziom w surowicy.
 W trakcie diagnostyki astmy wykonuje się także prześwietlenie klatki piersiowej, badanie na obecność refleksu żołądkowo - przełykowego i wiele innych badań w celu wykluczenia innych chorób podobnych do astmy.